Whatsapp Facebook Facebook Facebook Seyahat Sağlık Konut Hasar Anında Poliçemi Hatırlat Poliçemi Hatırlat SSS SSS Telefon Facebook Twitter Instagram Linkedin
WhatsApp ile Canlı Destek

Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Ülkemizde trafiğe çıkmak için araç satın alındıktan sonra trafik sigortası da yaptırılmış olmalıdır. Çünkü herhangi bir kazada diğer araç veya üçüncü şahıslara karşı verebileceğiniz hasarlar trafik sigortası güvencesi altındadır. Sigorta olmadan bu tür hasarları kişinin kendi maddi gücüyle ödemesi oldukça zordur.  

Trafik Sigortası manevi tazminat taleplerini karşılamaz.  


Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir? 

Trafik sigortası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na tabi olan zorunlu bir sigorta ürünüdür. Yapılan trafik kontrollerinde sigortası olmayan araçlar sigorta yapılana kadar trafikten men edilir, ayrıca para cezası uygulanır. Sigortası olmayan araçların fenni muayeneleri yapılmaz.  


Trafik Sigortası Yaptırmak Yeterli mi? 

Kasko sigortası ile trafik sigortası arasındaki fark günümüzde hala net olarak bilinmemektedir. Trafik sigortası kaza durumunda başka araçların ve kişilere verdiğiniz zararların ödenmesine olanak tanır. Dolayısıyla zorunludur. Kasko sigortası ise bu kazalarda kendi aracınızın, aracınızın başına gelecek zararların poliçe limitleri dahilinde ödenmesini sağlar. 

Kaza anında kaza tespit tutanağının sigorta şirketine iletilmesi ile suç oranları belirlenir ve bu oranlara göre sigorta şirketleri sigortalı araçların masraflarını öder. Aynı zamanda park halinde aracınız çarpma, hasar görme, sel su baskını, ateş alma gibi riskler ile karşı karşıyadır. Bu durumda kasko sigortanız size onarım süresince yeni bir araç verirken, aracınızın onarımı sağlanır.  


Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır? 


Trafik sigortası için sigorta yaptıranın kimlik numarası, aracın plakası ve şasi numarası alınır. Sürücünün kaza geçmişi (hasarsızlık durumu)ne göre fiyat hesaplanır.  


Trafik sigortanızı tek seferde taksitli veya peşin olarak satın aldıktan sonra, 1 yıl boyunca poliçenizde yer alan hasarlar karşısında kullanıyor olacaksınız. Acentemizde kredi kartlarına taksit seçeneği sunulmakta; poliçeniz telefon, mail ile yapılabilmektedir. Sigorta temsilciniz poliçenizin süresi dolmadan bir süre önce sizi arayıp, ödemenizi hatırlatacaktır. Sizin ayrıca not düşmeniz, unutma gibi riskleriniz de olmayacaktır. 

Poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin eder.

Meydana gelen bir kazada zararın önlenmesi veya azaltılması amacıyla, sigorta ettirenin yapacağı makul ve zorunlu masraflar sigortacı tarafından karşılanır. Bu sigorta, işletenin (sigorta ettirenin) haksız taleplere karşı savunmasını da temin eder ve Türkiye sınırları içinde geçerlidir.