Whatsapp Facebook Facebook Facebook Seyahat Sağlık Konut Hasar Anında Poliçemi Hatırlat Poliçemi Hatırlat SSS SSS Telefon Facebook Twitter Instagram Linkedin
WhatsApp ile Canlı Destek

Otomatik Katılım Kazançlı mı

2017 yılında yürürlüğe giren çalışanların dahil olacağı otomatik katılım; 1 yıl sonra çalışanın karlı çıkmasını sağladı. Peki ama nasıl mı?

Bireysel emeklilik sistemi, bireysel emeklilik sigortası veya otomatik katılım gibi adlarla anılan sistem çalışanın maaşından belirli bir ücretin kesilerek onun adına birikmesini sağlıyor. Ayrıca bu paranın üzerine belirli katkılar da dahil olarak çalışanın kazançlı çıkması sağlanıyor.

Örneğin Ocak ayında aylık 53 TL ile sisteme dahil olan bir çalışan yıl sonunda 636 TL elde etti. Bu birikime % 25 devlet katkı payı verdi ve 159 lira daha ilave edilmiş oldu. 77 lira da fonlardan katkı payı geldi. Ve son olarak devlet 1000 TL çalışanın sistemden çıkmama sözüne katkı sağladı. Sonunda 1872 lira elde eden çalışan BES sisteminden oldukça karlı çıktı.BES ile ilgili bilgi almak, soru sormak, katılım paylarını öğrenmek için BES uzmanlarımıza danışabilirsiniz.